Символіка

Символами ФДО України вважати девіз, салют, веселкові емблеми, значки, прапор, галстук, пісню, талісман. У кожному з символів закладена своя ідея, пов ‘ язана з історією, традиціями чи сьогоденням

На ХІ республіканському зльоті піонерів України обрали девіз організації.

Девіз ФДО України – “За Батьківщину, добро і справедливість!”

Девіз промовляється на лінійках, зборах, зльотах, перекликах.

Девіз – афористичний вислів, що відображає спрямованість діяльності організації або просто подобається дітям. Первинна організація може мати свій девіз, придуманий ними або який їм подобається. Девіз не повинен бути багатослівним. Коли діти, котрі носять галстуки, промовляють девіз, то віддають салют.

ХІ республіканський зліт піонерів України визначив символічним піонерським привітанням салют.

Салют – привітання і традиційний знак вірності організації . Салютуючи, члени організацій ФДО України піднімають над головою праву руку . Цей жест означає також, що інтереси Батьківщини, дитячої організації, об’єднання дітей і дорослих для добрих і корисних справ найвищі.

 

Віддається салют:

• при виконанні Державного гімну України, гімнів іноземних держав на офіційних церемоніях;
• при отриманні Державного прапора України, прапора Федерації, загонового прапора (стяга);
• біля пам’ятників героїв у хвилину мовчання, покладання квітів;
• при команді “Рівняння на прапор!”;
• при промові девізу ФДО України;
• при здачі рапорту під час лінійок, зборів;

Віддається салют при наявності галстуку.

Емблема – символічний малюнок, що відображає сутність назви організації, напрямки його роботи.

Емблема-символ ФДО України – веселка., що символізує чисте, життєрадісне, щасливе дитинство, незалежність ФДО України від будь-яких політичних партій, рухів.

Цей символ був запропонований у 1990 р. дітьми, котрі брали участь у дебатах щодо створення та діяльності СПОУ. Всі протиріччя, негаразди та проблеми у них асоціювалися з грозою, а перемога правдивої думки, потрібної справи – з веселкою, яка з’являється на небі після дощу і сповіщає про прихід погожої днини. Всім дітям прагнеться романтики, чогось небуденного, неординарного, світлого, і тому виник задум обрати основним символом веселку, а її кольори ввійшли до інших атрибутів ФДО України.

Прапор – символ честі і згуртованості, символ вірності Батьківщині, ідеалам добра і справедливості, справі своєї організації.

ФДО України має свій прапор (семиколірний, веселковий), стяг (жовто-блакитний з текстом: жовте полотно – Федерація дитячих організацій України; блакитне полотно – “За Батьківщину, добро і справедливість”).

Там де діє піонерська дружина, розвівається її прапор.

Галстук – ознака належності до дитячої організації.

Галстук ФДО України – веселковий або семи кольорів веселки, що символізує щасливе, кольорове, життєрадісне дитинство.

Три кінці галстука, пов’язані воєдино, як поняття програми ФДО України “Я – родина – Батьківщина”.

Кожна організація, об’єднання, що входить до складу ФДО України, має право самостійно визначати розміри, колір галстука, власне ставлення до його носіння.

Значок – знак приналежності до дитячої організації. Діти можуть носити значок разом або замість галстука. Значок ФДО України круглий.

Значок носять, як правило, на лівій стороні грудей, хоча це не принципово. Галстук і значок вручають на церемонії вступу до організації. Також галстук носять загонові та старші вожаті, керівники дитячих об’єднань

Пісня ФДО України – “Веселкова” (слова Віри Гутник та Олексія Кононенка, музика Олександра Жилінського).

У первинного колективу може бути своя загонова пісня або просто улюблені пісні. Загонова пісня – його візитна картка, а через роки – пам ‘ ять про дитинство, друзів.

Атрибути – це сурма, барабан, форма, знаки відмінності, які подобаються дітям і допомагають їм організовувати свою діяльність. Знаки відмінності, значки, нашивки і шеврони на рукаві з символами організації означають належність до дитячого об’єднання, але ще й вказують на доручення дитини в організації, її активність, авторитетність, досвідченість.

Одним з атрибутів організації є талісман.

Талісман ФДО України – лелеченя, його зображення використовується на програмних значках, вимпелах. Образ лелеки появився на символіці організації за рішенням II зльоту СПОУ. За формою можна легко визначити, яку організацію представляє той, хто її носить. Вона може змінюватись залежно від можливостей кожної конкретної дружини або загону мати форму. Форма може бути літня і зимова, парадна, спортивна, повсякденна. Знаки відмінності і шеврони на рукаві з елементами веселкової символіки також означає належність до організації., але ще й говорять про доручення чи становище дитини у загоні (лідер, юнкор тощо). Знаки розрізнення та шеврони придумуються дітьми і визначаються на зборах ради первинного колективу.

Кожна організація-член ФДО України, дружина, загін може мати свої атрибути, що не суперечать ідеології Федерації.

Всі організації-члени ФДО України мають власні прапори, значки, емблеми, галстуки.

У символах і атрибутах організацій, об’єднань, які входять до складу ФДО України, присутні символи Федерації. Порядок їх використання визначається первинним колективом.

Назва первинної організації присвоюється або обирається дітьми самостійно згідно спрямованості роботи об’єднання.

Діти у первинному колективі можуть придумувати свої таємні знаки, щоб “шифрувати” свої справи, таємні сигнали.

Ритуали супроводжують найголовніші моменти у житті загону, дружини:
• прийом у члени організації;
• збір-прощання з первинною організацією;
• піонерське вогнище;
• лінійка.

Ритуалів з використанням символів та атрибутів може бути стільки, скільки потрібно первинній організації, дружині. Можна самостійно створювати ритуали пов’язані з знаменними датами країни, ФДО України, первинного колективу.

Ритуали відповідають емоційному настрою дітей. Кожен первинний колектив повинен мати свою кімнату, штаб, де проходять засідання ради, координується діяльність осередку, знаходиться загоновий куток з актуальною інформацією про діяльність організації.

Збір – вищий орган загону, тому має певні права (зокрема, право приймати в організацію чи виключати з неї тощо).

Збір є свого роду фінішем певного етапу життя первинної організації і стартом нового етапу роботи. На зборі ланки отримують завдання, даються доручення, оцінюється робота ланок і окремих дітей, виносяться подяки і догани.

Збір є найвищою формою самоврядування, адже на ньому активно діє кожен член організації. Діти є його повноправними організаторами і учасниками.

Лінійка – загальне шикування дітей загону, дружини. Вони бувають робочі і урочисті. Її збирають для початку якоїсь важливої справи, підведення підсумків. Урочисті лінійки проводять з нагоди святкування важливої для колективу дати, державного свята чи події у життя ФДО України.

Основні елементи лінійки:

• шикування загонів, ланок;
• здача рапортів;
• підняття та опускання прапора;
• повідомлення та виступи.

Урочисту лінійку супроводжують виніс прапора первинної організації, виніс і підняття державного прапора України, прапору ФДО України, виконання державного гімну та пісні ФДО України.

Федерація дитячих організацій України