Програма-орієнтир ФДО України “Краю мій лелечий”

Програма-орієнтир ФДО України “Краю мій лелечий” розроблена з метою виховання у дітей любові до рідного краю, екологічної культури; усвідомлення важливості своєї ролі у тому, щоб зробити наш світ кращим, чистішим, здоровішим; розуміння необхідності збереження та збагачення рідної природи; залучення дітей до участі у екологічних проектах, акціях, іграх, конкурсах, що сприятиме підвищенню рівня екологічних і природоохоронних дитячих знань, їх реалізації у житті.

Діти – господарі своєї землі.

За програмою “Краю мій лелечий” Національною радою дитячих і піонерських організацій України спільно з Національним еколого-натуралістичним центром МОН України у 2001 році розроблено однойменну дитячу екологічну гру, яка розрахована на дитячі громадські об’єднання, організації, природоохоронні патрулі учбових закладів.

Екологічна гра “Краю мій лелечий” проводиться у два етапи.

Перший етап (березень-серпень) – створення дитячими громадськими формуваннями спеціалізованих екологічних загонів, програмою діяльності яких є написання книжки-щоденника власних екологічних справ (зберегли, допомогли, посадили); посадка багаторічних рослин на території школи, села, міста; очистка джерела чи водоймища від побутового сміття; допомога птахам; створення карти екологічної ситуації району; видання дитячого тематичного збірника “Червона книга мого регіону”, книги записів народних прикмет, пов`язаних з прогнозуванням погоди, довідника порад використання лікарських рослин, календар їх заготівлі.

Однією з цікавих і корисних справ може бути укладання колективної збірки кулінарних рецептів “Рослини у традиційній української кухні”.

Підсумками діяльності екологічних природоохоронних загонів є дитячі дослідження “Пам`ятні дерева мого регіону”, “Лікарські рослини у моїй домашній аптечці”, “Квіти, які ми захищаємо”, пропонуємо дитячий проект “Дитячий гурт на захисті природи рідного краю”.

У вересні 2001 року в Дитячому центрі НР ДПОУ “Молода гвардія” відбулось екологічне таборування “Краю мій лелечий” (другий етап гри) за участю 295 дітей-юних екологів з усіх областей України, організоване Національною радою дитячих і піонерських організацій України і Національним еколого-натуралістичним центром МОН України.

Екологічні, природоохоронні справи стали традиційними для дитячих громадських організацій і об`єднань.

Радимо приєднатись до кола учасників корисних заходів ФДО України:

• Еколого-економічна гра “Місто (село) майбутнього”: в ігровій, конкурсній формі дитячі осередки створюють проекти майбутніх міст і сіл України, в яких враховують економічну необхідність розвитку промислових (аграрних) підприємств, транспорту, будівництва житла, соціально-культурних, побутових центрів, але без порушень природного комплексу, зберігаючи чистоту повітря, річки, лісу, гір, влаштовуючи парки, галявини, квітники, штучні озера тощо. Дитяча фантазія, прагнення жити у чистому світі, основи знань господарювання допоможуть дітям виконати завдання гри, оволодіти першими навичками господарювання.

• Операція “Ялинка” традиційно проводиться напередодні новорічних свят, коли знищуються тисячі зелених красунь. Дитячі організації проводять конкурси листівок захисту ялиць; створюють листи-звернення до батьків, дітей про відмову від прикраси свята живою ялинкою, до органів місцевої влади про заборону ялинкових базарів, про створення підприємств вирощування ялинок у горщиках, про відкриття в Україні виробництва штучних ялиць.

• Операція “Квіти моєї школи” Створюються загони “фіалкарів”, “кактусоводів”, “квітолюбів” – членів дитячих громадських осередків, які вирощують квіти для приміщень, подвір’я школи, доглядають за ними, при підтримці дорослих проводять конкурси на кращі “класний зимовий сад”, “квітник на підвіконні”, “висячий сад”, “коридор пальм”, “зелена алея”, “квітуча клумба на шкільному подвір`ї”.

• Операція “Сад дитинства” – об`єднує зусилля дітей і дорослих у створенні проекту шкільного саду, придбанні саджанців, турботі за кожним деревцем саду.

• Гра-розвідка “Тут потрібна дитяча турбота”, під час якої дитячі громадські загони (групи, патрулі, пости тощо) разом з дорослими аналізують природній, екологічний стан міста (області, села, району), створюють карту регіону, наносять на ній спеціальними позначками зони забруднень, екологічних стресів (труба, що стікає у річку, парк зі зламаними деревами, знищені клумби, порушений берег малої річки, смітники на околиці села, лісу, гаю, яру тощо), організовують загони рятувальників природи, які проводять трудові, екологічні операції, акції, десанти, створюють дитячі звернення до органів влади, підприємств, громадськості про потребу захисту природи.

• Конкурсна гра “Чудеса з упаковки” поділяється на два етапи: І етап – збирання пластикових пустих пляшок, пакетів, тетра-паків; ІІ етап – конкурс гігантських іграшок (чудовиська, фортеці, автомобілі тощо) з зібраних упаковок, які забруднюють міста, села, ліси, яри, береги річок; передача зібраного до пунктів збору пластмасових, паперових відходів. Можна залучити до гри підприємства, що виробляють продукти у таких упаковках.

• Дитячі десанти “Чистота”, “Екологічна турбота”, “Чисте місто”

• Традиційні дитячі операції “Допоможемо мурашникам”, “Квіти, що зникають” (конвалія, пролісок, сон-трава, волошки тощо), “Собака, кішка – не іграшка”, “Дитяча допомога зоопарку”, “Птахи міста”.

Дитячі екологічні таборування, походи, збори – справи, які можна провести влітку.
Важливо обрати для дитячого гурту власні цікаві справи, створити щось потрібне і корисне для дітей і природи України.

Федерація дитячих організацій України