Всеукраїнська гра-випробування “Котигорошко”

Програма ФДО України “Котигорошко” для тих, хто не хоче змиритися з таким фактом, що кожен день в Україні у мирний час гине понад 200 дорослих і майже 10 дітей. Якщо залишатися байдужим до цього, то завтра – післязавтра сумна статистика нещасних випадків поповниться черговою жертвою, яка буде не з іншої області, міста, вулиці чи будинку, а з вашої родини. Але мало бажати безпеки собі чи своїм рідним. Треба вміти та знати що і як робити.

 

Гру створено Федерацією дитячих організацій України спільно із Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством оборони України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту, Державною прикордонною службою України, Національним комітетом Товариства Червоного Хреста України.

Мета програми – сформувати свідоме та відповідальне ставлення кожної дитини до питань особистої та колективної безпеки, пропаганда фізичної культури та спорту; активізація розвитку громадянського, патріотичного виховання підростаючого покоління; пропаганда у дитячому середовищі здорового, активного способу життя; формування у дітей навиків орієнтування у повсякденному житті, під час надзвичайних ситуацій, що спричинено техногенними, природними катастрофами; участь дитячих громадських організацій у процесі професійної орієнтації дітей на спеціальності рятівників, захисників кордонів, військовослужбовців, правоохоронців; сприяння закріпленню у дітей позитивних уявлень про дії підрозділів МНС України, ДПС України, МВС України, Української армії; виховання гордості, поваги до миротворчої історії народу України, Української Держави.

• навчити дітей правилам особистої безпеки, психологічної готовності до небезпеки та вмінню протидіяти небезпеці;

• навчити правилам надання само і взаємодопомоги в екстремальних ситуаціях;

• навчити правильно і рішуче діяти у будь-якій ситуації;

• соціальний та юридичний захист дітей;

• пропаганда та впровадження передового досвіду роботи з питань дитячої безпеки та занять фізичною культурою та спортом;

• проведення індивідуальних, групових та масових заходів: змагань, конкурсів, вікторин, семінарів, конференцій, навчання, підготовки та апробації програм, випуск методичної, довідкової та навчальної літератури;

• підготовка організаторів, лідерів програми.

В 1998 році була розроблена Всеукраїнська гра-випробування “Котигорошко”, яка стала практичною перевіркою дітей до дій в екстремальних ситуаціях.

Завдання гри-випробування: виховання громадянських, патріотичних якостей у дітей; формування у дітей комплексу навиків та вмінь діяти індивідуально та колективно в різних екстремальних ситуаціях, виховання працелюбності, чесності, відваги, дисциплінованості, уваги, турботи про ближнього, розвиток та вдосконалення фізичного стану дитини, її готовності та здатності приходити на допомогу.

Учасники гри-випробування: діти 10 – 15 річного віку, об’єднані у команди по 20 чоловік.

Гра відбувається у два етапи:
I – місцевий (міський, районний, обласний);
II – фінальні змагання Всеукраїнського рівня.

Гра складається із випробувань:

• Змагання-випробування на фізичну підготовку, загартованість;
• “Кордон”,
• Орієнтація в надзвичайних ситуаціях,
• Знання правил дорожнього руху та орієнтація на шляхах,
• Техногенна смуга перешкод з елементами рятувальних робіт та вирішення пожежно-тактичного завдання з елементами рятування людей та гасіння пожежі;

Конкурсів:
• кодування знаків біди на повітря, море;

• “Я в незнайомому місті”;

• “Котигорошки-дітям”;

• “Лідер”;

• “Тестування” (орієнтація в надзвичайних ситуаціях – ситуативні завдання);

• конкурс наметових містечок;

• конкурс лісових обідів з вогнища

Гра-випробування “Котигорошко” – це гра під час якої кожна дитина може:

• проявити свій характер, свої власні уміння, талант, здібності;

• знайти справжніх друзів та однодумців;

• грати, співати, сміятися;

• діяти колективно;

• навчитися самому та навчити інших правилам орієнтування в екстремальних ситуаціях, законам виживання;

• прагнути бути корисним людям.

Підготовкою та проведенням Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко” керує Всеукраїнський Штаб. Начальник Штабу Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко” – Голова Національної ради дитячих і піонерських організацій України Гончарова Тетяна Валентинівна. Координатор програми “Котигорошко” – завідувач відділом Національної ради дитячих і піонерських організацій України – Белінський Павло Борисович. Головнокомандувач гри – заступник командувача військ цивільної оборони України, полковник Костогриз Микола Петрович.

Про строки, вік учасників, умови, необхідні документи, щодо проведення гри-випробування “Котигорошко” ви можете дізнатися в Штабі гри.

Гра проходить згідно затвердженого “Положення Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко” та “Правил організації та проведення Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко”.

Засновники гри-випробування “Котигорошко”: Національна рада дитячих і піонерських організацій України, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерство освіти і науки України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство оборони України, Державний комітет України з питань молодіжної політики, спорту та туризму, Добровільне пожежне товариство України, Національний Комітет Червоного Хреста України.

Історія гри-випробування:

1998 рік – Народження Всеукраїнської гри-випробування „Котигорошко”

1 – 10 травня 1999 р. – Стартові змагання гри-випробування, у яких взяли участь 17 команд з 16 областей України. Переможці змагань – команда Одеської обласної піонерської організації.

8 – 14 травня 2000 р. – Фінальні змагання гри-випробування Місце проведення – Дитячий центр „Молода гвардія” (м. Одеса). Переможці змагань – команда Спілки дитячих та юнацьких організацій Черкащини.

24 червня – 1 липня 2001 р. – У Дитячому центрі „Молода гвардія” (м. Одеса) відбулись ІІІ фінальні змагання гри-випробування. Переможці змагань – команда Дніпропетровської обласної дитячої спілки об’єднань, клубів, організацій, лідерів.

21 – 30 вересня 2002 р. – У Дитячому центрі «Молода гвардія» (м. Одеса) відбулись ІV фінальні змагання гри-випробування. Переможці змагань – команда Спілки піонерів Харківщини.

21 – 28 вересня 2003 р.- На Одещині у Дитячому центрі «Молода гвардія» відбулись V фінальні змагання гри-випробування. Переможці змагань – команда Горлівського дитячого громадського об’єднання „Донбас” (Донецька область).

21 – 28 вересня 2005 р. –  фінальні змагання Всеукраїнської гри-випробування „Котигорошко” зібрали команди юних Котигорошків востаннє у Дитячому центрі «Молода гвардія» у м. Одеса. Переможці змагань – команда  с. Братське Автономної республіки Крим.

23 – 30 грудня 2006 р. – Перший зимовий збір лідерів програми – орієнтиру «Котигорошко» у м. Києві, селищі Верховина Івано – Франківської області.

10 – 15 вересня 2007 р. – Тематичний збір лідерів програми – орієнтиру «Котигорошко» на базі Лікувально – оздоровчого комплексу «Верховина».

22 – 28 вересня 2008 р. – Фінальні змагання Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко» відбулись на базі Навчального центру оперативно – рятувальної служби цивільного захисту МНС України у селищі Ватутіне Нововодолазького району Харківської області. Учасники змагань – 11 команд юних Котигорошків. Переможці – команда Дніпропетровського міського клубу юних рятівників «Котигорошко».

23 – 28 жовтня 2010 р. – Фінальні змагання Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко» відбулись на базі Навчального центру оперативно – рятувальної служби цивільного захисту МНС України у селищі Ватутіне Нововодолазького району Харківської області. Учасники змагань – 10 команд юних Котигорошків. Переможці – команда Немішаївського клубу юних рятівників «Котигорошко» Київської області.

Положення про проведення Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко»:
Показати

Положення про проведення Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко»

I. Основні положення.
1.1. Всеукраїнська гра-випробування “Котигорошко” проводиться з метою пропаганди у дитячому середовищі потреби у здоровому, активному способі життя; формування у дітей знань, вмінь щодо орієнтації у життєвому просторі, у надзвичайних ситуаціях природного, техногенного характеру;  професійної орієнтації юнаків і дівчат на професії рятівників, правоохоронців, захисників  Української Держави.
1.2 Завдання гри-випробування: за допомогою ігрових ситуацій сприяти формуванню у дітей комплексу навиків і вмінь діяти індивідуально та колективно у будь – яких екстремальних ситуаціях; виховувати працелюбність, чесність, відвагу, дисциплінованість, увагу до ближнього; сприяти розвитку фізичної культури, загартованості дітей; виховувати здатність приходити на допомогу людям, у разі потреби діяти обізнано, вивірено, спокійно, особисто і колективно.
1.3 Гра передбачає: виконання практичних та теоретичних завдань за допомогою спеціального спорядження, облаштування  під час випробувань, конкурсів.

ІІ. Час та місце проведення гри-випробування.
2.1. Фінальні змагання Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко”(другий етап гри) проходять у вересні, на базі Навчального центру оперативно – рятувальної служби цивільного захисту МНС України (Харківська область).
2.2. Перший (місцевий) етап гри використовується командами для навчання, тренувальних зборів, місцевих змагань, зустрічей і т. і.

ІІІ. Програма гри-випробування.
3.1. Гра-випробування проводиться згідно даного Положення та “Правил організації та проведення Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко”.
3.2. Випробування передбачають подолання штучних і природних перешкод на дистанціях:
– випробування “Орієнтація у надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру”,
– випробування “Техногенна смуга перешкод з елементами рятувальних робіт та гасіння пожежі”,
– випробування “Кордон”,
– випробування “Фізична підготовка та загартованість”,
– випробування “Знання правил дорожнього руху та надання допомоги в умовах дорожньо – транспортної пригоди”.

3.2.1. Випробування “Орієнтація у надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру”.
3.2.2. У випробуванні беруть участь всі члени команди:
– “переправа по піднятій на висоту колоді”,
– “навісна переправа”,
– “маятник”,
– “ромб”,
– “мишоловка”,
– “похила колода”,
– “ліфт”,
– “навісна переправа по паралельних мотузках”,
– “переправа по перекладинах, які гойдаються”,
– “метелик”,
– “ліани”,
– “підвісна колода”,
– “виготовлення нош та транспортування “потерпілого”,
– “переправа по колоді з самонаведенням”,
– “павутина”,
– “одягання протигазу”,
– “одягання костюма Л-1”,
– “виготовлення ватно-марлевої пов’язки”,
– “подолання “забрудненої зони”,
– “в’язання вузлів”.

3.2.3. Випробування “Техногенна смуга перешкод з елементами рятувальних робіт та гасіння пожежі” (естафета та техногенна смуга перешкод).
3.2.2.1. У естафеті беруть участь члени молодшої групи команди.
Естафета :
– дії у разі виникнення пожежі у помешканні,
– виклик пожежної охорони,
– гасіння одягу на “потерпілому”, надання йому допомоги,
– надання допомоги при отруєнні продуктами горіння (дим),
– гасіння полум’я на кухонній плиті,
– гасіння телевізора, який загорівся,
– гасіння майна,
– подача компактного струменя води на мішень.
3.2.2.2. У випробуванні “Техногенна смуга перешкод” беруть участь члени старшої групи команди.
Техногенна смуга перешкод :
– рятувальні роботи у багатоповерховому будинку,
– подолання вогняного рову,
– подолання зруйнованих сходів,
– подолання зруйнованого мосту,
– подолання стіни,
– подолання пролому у стіні,
– подолання завалу,
– проходження “підземного” лабіринту,
– подолання буму,
– рятувальні роботи на воді.

3.2.4. Випробування “Кордон”.
3.2.5. У випробуванні беруть участь всі члени команди.
Етапи випробування:
– орієнтування за легендою та пошук людини, яка заблукала, – знання топографічних знаків і вміння читати топографічну карту,
– подолання спуску,
– подолання підйому,
– орієнтування по маркованому маршруту,
– види вогнищ, розпалювання вогнища,
– подолання заболоченої місцевості за допомогою жердин,
– подолання заболоченої місцевості по купинах,
– подолання небезпечної ділянки,
– встановлення намету,
– орієнтування у заданому напрямку,
– визначення висоти та відстані до об’єкту,
– “лісова азбука”.

3.2.6. Випробування “Знання правил дорожнього руху, надання допомоги в умовах дорожньо – транспортної пригоди”.
3.2.6.1. У випробуванні приймають участь всі члени команди.
3.2.6.1. Письмове тестування на знання правил дорожнього руху (10 хв.).
3.2.6.1. Велоестафета (два хлопчики та дві дівчинки): – “гойдалка”, “перевезення предмету”, “ворота”, “щілина”, “коло”, “зигзаг”, “вісімка”, “змійка”, “стоп-лінія”.
3.2.6.1. Надання допомоги в умовах дорожньо-транспортної пригоди: виклик екстрених служб допомоги; евакуація “потерпілого”; надання долікарської допомоги умовному потерпілому при дорожньо-транспортній пригоді (всі члени команди).
3.2.6.1. Юний регулювальник (всі члени команди).

3.2.7. Випробування “Фізична підготовка та загартованість”. Складається з двох видів: весела естафета та фізкультурно-спортивне багатоборство.
3.2.7.1. Весела дитяча естафета (8 хлопчиків та 4 дівчинки).
3.2.7.2. Випробування з фізкультурно-спортивного багатоборства:
1. Стрибки у довжину з місця – 3 спроби (всі члени команди).
2. Піднімання тулубу в положення сидячі за 1 хв. (дівчата).
3. Згинання та розгинання рук, лежачі на підлозі, торкаючись при цьому грудьми куба (10х10 см) за 1 хвилину (хлопчики).
4. Стрибки на двох ногах з обертанням скакалки вперед за 30 сек. (всі члени команди).
5. Спортивна естафета:
І етап – біг 30 м, завдання виконує хлопчик молодшої групи,
ІІ етап – біг 30 м, завдання виконує дівчинка молодшої групи,
ІІІ етап – біг 60 м, завдання виконує хлопчик старшої групи,
ІV етап – біг 60 м, завдання виконує дівчинка старшої групи,
V етап – біг 100 м, завдання виконує хлопчик будь-якої групи,
VI етап – біг 100 м завдання виконує дівчинка будь-якої групи.

3.3. Конкурсна програма:
– конкурс-випробування “Світ навколо мене”,
– пропагандистський конкурс “Котигорошки-дітям”,
– конкурс електронних презентацій «Гра-випробування – справа серйозна»,
– конкурс інформаційних матеріалів про діяльність команди,
– конкурс лідерів команд,
– конкурс “Тестування” (ситуативні питання, завдання з питань основ безпеки),
– конкурс приготування їжі в польових умовах.

IV. Учасники гри-випробування.
4.1. Учасники гри – команди, що складаються з двох вікових груп:
– молодша 10 – 12 років (6 хлопчиків та 3 дівчинки),
– старша 13 – 15 років (6 хлопчиків та 3 дівчинки).
4.2. Склад команди – 20 учасників (18 дітей та 2 керівники).
4.3. Керівники команд призначаються місцевими дитячими громадськими організаціями – членами ФДОУ або іншими установами, закладами, підприємствами, що мають такі повноваження, за згодою. На керівників команд покладається відповідальність за життя та безпеку дітей під час транспортування до місця проведення заходів гри та на звороті, під час проведення всіх без винятку заходів гри.
Керівники забезпечують виконання командою вимог цього Положення, дотримання режиму, регламенту проведення заходів гри, загальної дисципліни, культури спілкування з учасниками гри.

V. Керівні органи гри-випробування.
5.1. Підготовка та проведення гри забезпечується Штабом Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко», до складу якого входять представники засновників гри. Начальник Штабу – Голова Національної ради дитячих організацій України.
5.2. Проведення фінальних змагань гри забезпечується Головною суддівською колегією, яка створюється Штабом гри.
5.3. Головнокомандувач Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко» – представник одного із засновників гри, призначається за погодженням засновників гри.

VI. Етапи проведення гри – випробування. Фінальні змагання.
6.1. Перший (місцевий) етап гри відбувається протягом жовтня 2008 року – вересня 2009 року, та включає проведення тренінгів, зборів, змагань, зустрічей, таборувань учасників гри – членів місцевих дитячих громадських організацій.
6.2. Під час першого етапу, підготовки до другого (всеукраїнського) етапу грою керують місцеві штаби Всеукраїнської гри – випробування «Котигорошко». Діяльність штабів координують місцеві дитячі громадські організації, об’єднання – члени ФДОУ, до складу штабів входять представники місцевих підрозділів засновників гри.
6.3. Всеукраїнський (другий) етап гри – фінальні змагання – проводяться у вересні 2009 року.
6.4. Учасники змагань – команди місцевих дитячих громадських організацій, об’єднань, клубів, загально – освітніх, позашкільних навчальних закладів які допускаються до змагань за згодою Штабу гри.
6.5. Порядок реєстрації учасників фінальних змагань:
Заяви команд подаються до Штабу Всеукраїнської гри терміном до 1 серпня 2009 року письмово. Форма заяви – довільна. До заяви додаються інформаційні матеріали: інформація про направляючу організацію, установу; список команди: прізвище, ім’я; дата народження; місце навчання; домашня адреса, телефон); інформація про керівників команди: прізвище, ім’я, по – батькові; дата народження; місце роботи, посада; контактні телефони.
План проведення фінальних змагань затверджується Штабом гри та надсилається учасникам змагань.
6.6. Реєстрація команд – учасників фінальних змагань відбувається у перший день змагань на підставі подання обов’язкових документів:
на команду:
– заявка, завірена керівником направляючої організації та місцевими органами освіти, МНС України;
– список учасників: прізвище, ім’я, по-батькові; дата народження; серія № Свідоцтва про народження; домашня адреса, № телефону; місце навчання; кольорова фотокартка розміром 3,5 х 4,5 см з 80 – відсотковим зображенням обличчя;
– список керівників команди: прізвище, ім’я, по-батькові; дата народження; серія № паспорту; місце роботи, посада; домашня адреса, № телефону;
– список команди – дозвіл лікаря до участі у випробуваннях відповідно до цього Положення на кожного члена команди, завірений підписом, печаткою лікаря; печаткою та підписом керівника лікувального закладу(3 примірники);
– рішення направляючої організації про направлення команди на фінальні змагання; про затвердження керівників команд, покладання на них відповідальності за життя та безпеку дітей під час переїзду до місця проведення фінальних змагань та на звороті, а також під час проведення заходів фінальних змагань.

на кожного учасника:
– Довідка про загальний стан здоров’я дитини,
– Довідка лікувальної установи про санітарно-епідеміологічне оточення,
– Довідка лікувальної установи про щеплення,
– Довідка про резус-фактор та групу крові,
– Оригінал та ксерокопія Свідоцтва про народження,
– Заява – дозвіл батьків;

на кожного керівника команди:
– санітарна книжка,
– копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера,
– паспорт.

VII. Підведення підсумків.
7.1. У загальному заліку переможцями фінальних змагань гри-випробування вважаються команди, які вибороли найбільшу кількість перемог у випробуваннях та у конкурсній програмі.
7.2. Команді, яка посіла I місце у загальному заліку, присвоюється звання “Котигорошко – рятівник”.

VIII. Нагородження переможців.
8.1. Команди, які посіли I, II, III місце в загальному заліку, нагороджуються грамотами, дипломами та цінними подарунками засновників гри.
8.2. Команди, які посіли призові місця у випробуваннях нагороджуються:

– за перемогу у випробуванні “Орієнтація у надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру” – грамотами, дипломами, цінними подарунками Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Національного комітету Товариства Червоного Хреста України, Федерації дитячих організацій України;
– за перемогу у випробуванні “Техногенна смуга перешкод з елементами рятувальних робіт та гасіння пожежі” – грамотами, дипломами, цінними подарунками Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Національного комітету Товариства Червоного Хреста України, Федерації дитячих організацій України;
– за перемогу у випробуванні “Знання правил дорожнього руху, надання допомоги в умовах дорожньо – транспортної пригоди” – дипломами, грамотами та призами Департаменту Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, Федерації дитячих організацій України;
– за перемогу у випробуванні “Кордон” – грамотами, дипломами та цінними подарунками Державної прикордонної служби України, Федерації дитячих організацій України;
– за перемогу у випробуванні “Фізична підготовка та загартованість” – нагороджуються дипломами Міністерства освіти і науки України, грамотами, пам’ятними призами Федерації дитячих організацій України;
– за перемогу у конкурсній програмі – грамотами, дипломами, цінними подарунками Національної ради дитячих організацій України, Міністерства України з питань захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

IX. Організаційно – фінансове забезпечення гри.
9.1. Федерація дитячих організацій України спільно із засновниками гри-випробування забезпечує організацію та проведення всеукраїнського етапу гри; проведення місцевого етапу гри забезпечується місцевими штабами гри.
9.2. Федерація дитячих організацій України забезпечує організацію другого етапу гри – фінальних змагань, передбачивши оплату місць проживання та харчування учасників.
9.3. Витрати, пов’язані з нагородженням переможців гри-випробування, несуть всі засновники гри-випробування.
9.4. Оплата відрядження, проїзду суддів до місця проведення заходів другого етапу гри та зворотно проводиться:
– суддів випробувань “Орієнтація у надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру”, “Техногенна смуга перешкод з елементами рятувальних робіт та гасіння пожежі” – за рахунок Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи,
– суддів випробування “Знання правил дорожнього руху, надання допомоги в умовах дорожньо – транспортної пригоди” – за рахунок Департаменту Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України,
– суддів випробування “Кордон” – за рахунок Державної прикордонної служби України,
– суддів етапів медична допомога на всіх випробуваннях за рахунок Національного комітету Товариства Червоного Хреста України та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи,
– суддів випробування “Фізична підготовка та загартованість” – фахівців з фізичного виховання за рахунок Міністерства освіти і науки України.
– суддів конкурсної програми за рахунок Національної ради дитячих організацій України.
9.5. Транспортування учасників гри-випробування до місця проведення заходів Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко” та у зворотному напрямку здійснюється за рахунок направляючих організацій, установ, підприємств.

X. Висвітлення заходів гри-випробування.
10.1. Заходи по підготовці та проведенню заходів гри висвітлюються засобами масової інформації акредитованими Штабом Всеукраїнської гри-випробування “Котигорошко”.
10.2. Рішення Штабу гри друкуються в періодичних виданнях засновників та на електронних сайтах засновників.

ШТАБ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ГРИ-ВИПРОБУВАННЯ “КОТИГОРОШКО” ЗАЛИШАЄ ЗА СОБОЮ ПРАВО ВНОСИТИ ЗМІНИ ТА ДОПОВНЕННЯ ДО ПОЛОЖЕННЯ ЗА ЗГОДОЮ ЗАСНОВНИКІВ

Федерація дитячих організацій України